Tagi

, ,

       Bardzo to niedobrze i niemądrze, że się trapisz i dręczysz o przyszłość: szkoda czasu i atłasu, jak to mówią. Myśląc o jutrze rozporządzasz tem, co do ciebie nie należy. Zupełnie tak, jakbyś sobie układała, że wydasz 1000 zł. na kupienie domu, 100 zł na meble, 300 zł na inwentarz i t. p. Ale gdzie są pieniądze na to wszystko? Niema ich! Pomnij w takim razie, co to za dziecinne rachuby.

Do ciebie należy tylko dzień dzisiejszy, jeżeli tym dniem roztropnie rozporządzisz, to sobie zasłużysz na to, żeby P. Bóg przygotował ci to, czego ci potrzeba na jutro. Spróbuj, a przekonasz się.

Ta chciwość i zazdrość zeszpecą twoją duszę przed Bogiem, uczynią ciebie nieszczęśliwą i ludziom niemiłą. P. Jezus powiedział, że włos z głów naszych nie spadnie bez Jego woli i wiedzy; a więc to On pozwala na to, co cię przez ludzi spotyka i On wstrzymuje rękę ludzką, abyś nie otrzymała tego, co się innym dostaje.

A więc nie martw się i nie miej żalu do nikogo, tylko w każdej takiej okoliczności powiedz: „Mój Ojciec niebieski wie, co dla mnie najlepsze, bądź wola Jego, nie moja”. A potem zmuś się zmówić jedno „Zdrowaś Marja” na intencję osób, które ci się stały powodem przykrości, i powtórz to ile razy pokusa zazdrości się ponowi.

Pamiętaj, trzeba przezwyciężyć tę pokusę, póki jesteś młoda, bo jeżeli jej nie pokonasz za młodu to ona ciebie pokona i nieszczęśliwą uczyni na tym świecie i na tamtym.

Pismo Kuźniczanek 1924, R. IV nr 5, str. 41.